Water Ski Show Capital of the World

Home of Think Tank Water Ski Convention & Expo

Wisconsin State (Regional) Show Ski Championships Results

Comprehensive tournament results of the Wisconsin State (Regional) Show Ski Championships including team competition by division, specialty awards and individual acts competition. Results are best viewed on a larger screen.


2015

Team Competition Results (2015) - Division I

DOCK & EQUIPMENT PERSONNEL PICK-UP BOAT CREWS TOW BOAT DRIVING 
Rock Aqua Jays 98   Rock Aqua Jays 272   Mad-City 768  
Mad-City 91   Mad-City 269   Rock Aqua Jays 736  
Aquanuts 75   Aquanuts 226   Aquanuts 610  
Chetek Hydroflites 70   Webfooters 217   Muskego Water Bugs 605  
Muskego Water Bugs 67   Chetek Hydroflites 217   Webfooters 553  
Webfooters 64   Muskego Water Bugs 215   Chetek Hydroflites 538  
Waterboard Warriors 64   Waterboard Warriors 200   Beaverland Must-Skis 531  
Badgerland 62   Badgerland 187   Waterboard Warriors 529  
Beaverland Must-Skis 57   Beaverland Must-Skis 158   Badgerland 521  
SHOWMANSHIP SOUND CREW TOTAL OVERALL SHOW 
Mad-City 1002   Mad-City 993   Mad-City 2038  
Rock Aqua Jays 984   Rock Aqua Jays 926   Rock Aqua Jays 1952  
Aquanuts 874   Beaverland Must-Skis 722   Aquanuts 1665  
Muskego Water Bugs 739   Aquanuts 709   Muskego Water Bugs 1534  
Webfooters 728   Webfooters 684   Webfooters 1470  
Waterboard Warriors 697   Chetek Hydroflites 671   Chetek Hydroflites 1456  
Badgerland 666   Waterboard Warriors 634   Beaverland Must-Skis 1434  
Beaverland Must-Skis 659   Muskego Water Bugs 615   Badgerland 1380  
Chetek Hydroflites 659   Badgerland 605   Waterboard Warriors 1373  
GRAND TOTAL HIGH INDIVIDUAL CLUB ACT BALLET 
Mad-City 1965.51   Mad-City 431   Mad-City 431  
Rock Aqua Jays 1891.58   Rock Aqua Jays 430   Rock Aqua Jays 402  
Aquanuts 1711.34   Muskego Water Bugs 404   Aquanuts 382  
Muskego Water Bugs 1587.72   Aquanuts 398   Badgerland 351  
Webfooters 1427.00   Webfooters 386   Muskego Water Bugs 295  
Beaverland Must-Skis 1300.72   Badgerland 351   Waterboard Warriors 295  
Chetek Hydroflites 1230.24   Beaverland Must-Skis 316   Webfooters 281  
Waterboard Warriors 1192.76   Waterboard Warriors 304   Chetek Hydroflites 273  
Badgerland 1164.98   Chetek Hydroflites 296   Beaverland Must-Skis 114  
BAREFOOT JUMP PYRAMID 
Aquanuts 398   Muskego Water Bugs 404   Mad-City 431  
Mad-City 379   Mad-City 372   Rock Aqua Jays 430  
Rock Aqua Jays 360   Rock Aqua Jays 341   Webfooters 386  
Webfooters 303   Beaverland Must-Skis 316   Aquanuts 385  
Chetek Hydroflites 296   Aquanuts 301   Muskego Water Bugs 378  
Muskego Water Bugs 247   Webfooters 248   Waterboard Warriors 304  
Beaverland Must-Skis 190   Badgerland 183   Beaverland Must-Skis 292  
Badgerland 130         Chetek Hydroflites 286  
Waterboard Warriors 119         Badgerland 253  

Team Competition Results (2015) - Division II

DOCK & EQUIPMENT PERSONNEL PICK-UP BOAT CREWS TOW BOAT DRIVING 
Shermalot 69   Crivitz Ski Cats 256   Brown's Lake Aquaducks 570  
Ski Sprites 62   Shermalot 234   Crivitz Ski Cats 552  
Minneiska 60   Brown's Lake Aquaducks 221   Shermalot 535  
Badwater Ski-Ters 57   Plum Ski-Ters 218   Kwahamots 505  
Brown's Lake Aquaducks 57   Kwahamots 213   Badwater Ski-Ters 472  
Crivitz Ski Cats 57   Ski Sprites 211   Chain Skimmers 454  
Chain Skimmers 56   Minneiska 199   Ski Sprites 452  
Kwahamots 55   Chain Skimmers 179   Minneiska 443  
Plum Ski-Ters 55   Badwater Ski-Ters 172   Plum Ski-Ters 431  
SHOWMANSHIP SOUND CREW TOTAL OVERALL SHOW 
Crivitz Ski Cats 758   Crivitz Ski Cats 718   Crivitz Ski Cats 1473  
Brown's Lake Aquaducks 717   Minneiska 686   Brown's Lake Aquaducks 1443  
Shermalot 645   Brown's Lake Aquaducks 685   Shermalot 1378  
Minneiska 634   Kwahamots 683   Ski Sprites 1289  
Plum Ski-Ters 629   Chain Skimmers 659   Chain Skimmers 1238  
Chain Skimmers 625   Plum Ski-Ters 610   Plum Ski-Ters 1236  
Kwahamots 620   Ski Sprites 607   Badwater Ski-Ters 1213  
Badwater Ski-Ters 605   Badwater Ski-Ters 600   Kwahamots 1206  
Ski Sprites 563   Shermalot 590   Minneiska 1126  
GRAND TOTAL HIGH INDIVIDUAL CLUB ACT BALLET 
Badwater Ski-Ters 1251.84   Badwater Ski-Ters 382   Brown's Lake Aquaducks 319  
Shermalot 1239.96   Brown's Lake Aquaducks 319   Shermalot 318  
Crivitz Ski Cats 1223.30   Shermalot 318   Crivitz Ski Cats 307  
Brown's Lake Aquaducks 1212.08   Kwahamots 312   Chain Skimmers 290  
Chain Skimmers 1122.38   Crivitz Ski Cats 307   Badwater Ski-Ters 289  
Plum Ski-Ters 1100.88   Chain Skimmers 290   Ski Sprites 223  
Kwahamots 1052.37   Plum Ski-Ters 253   Plum Ski-Ters 205  
Ski Sprites 1031.44   Minneiska 249   Kwahamots 183  
Minneiska 1010.30   Ski Sprites 235   Minneiska 162  
BAREFOOT JUMP PYRAMID 
Kwahamots 312   Badwater Ski-Ters 382   Shermalot 277  
Shermalot 307   Kwahamots 225   Brown's Lake Aquaducks 272  
Badwater Ski-Ters 298   Ski Sprites 190   Plum Ski-Ters 247  
Plum Ski-Ters 253   Crivitz Ski Cats 172   Crivitz Ski Cats 235  
Chain Skimmers 252   Shermalot 154   Ski Sprites 235  
Brown's Lake Aquaducks 200   Plum Ski-Ters 153   Minneiska 193  
Minneiska 165   Brown's Lake Aquaducks 106   Chain Skimmers 192  
Ski Sprites 161         Kwahamots 168  
Crivitz Ski Cats 118         Badwater Ski-Ters 108  

Team Competition Results (2015) - Division III

DOCK & EQUIPMENT PERSONNEL PICK-UP BOAT CREWS TOW BOAT DRIVING 
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 72   Waupaca Chain Skiers 219   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 569  
Twin Bridge 69   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 209   Waupaca Chain Skiers 502  
River City 66   Shawano Ski Sharks 173   Shawano Ski Sharks 462  
Three Lakes Aqua Devils 61   River City 172   River City 443  
Waupaca Chain Skiers 59   Twin Bridge 170   Twin Bridge 389  
Shawano Ski Sharks 51   Lauderdale Aqua Skiers 141   Lauderdale Aqua Skiers 360  
Lauderdale Aqua Skiers 44   Three Lakes Aqua Devils 119   Three Lakes Aqua Devils 336  
SHOWMANSHIP SOUND CREW TOTAL OVERALL SHOW 
Waupaca Chain Skiers 736   Waupaca Chain Skiers 793   Waupaca Chain Skiers 1535  
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 705   Twin Bridge 721   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 1418  
Twin Bridge 644   River City 689   Twin Bridge 1366  
Shawano Ski Sharks 600   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 679   River City 1325  
River City 586   Three Lakes Aqua Devils 539   Shawano Ski Sharks 1132  
Three Lakes Aqua Devils 492   Shawano Ski Sharks 518   Three Lakes Aqua Devils 1051  
Lauderdale Aqua Skiers 474   Lauderdale Aqua Skiers 507   Lauderdale Aqua Skiers 1029  
GRAND TOTAL HIGH INDIVIDUAL CLUB ACT BALLET 
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 1330.86   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 333   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 333  
Waupaca Chain Skiers 1136.48   Shawano Ski Sharks 294   Waupaca Chain Skiers 270  
Shawano Ski Sharks 1070.02   Waupaca Chain Skiers 270   Twin Bridge 258  
Twin Bridge 956.27   Twin Bridge 258   Shawano Ski Sharks 241  
River City 930.58   River City 242   River City 211  
Three Lakes Aqua Devils 650.52   Lauderdale Aqua Skiers 145   Lauderdale Aqua Skiers 144  
Lauderdale Aqua Skiers 650.16   Three Lakes Aqua Devils 137   Three Lakes Aqua Devils 59  
BAREFOOT JUMP PYRAMID 
Waupaca Chain Skiers 246   Shawano Ski Sharks 294   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 287  
River City 242   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 201   Shawano Ski Sharks 246  
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 238   River City 109   Waupaca Chain Skiers 181  
Shawano Ski Sharks 215   Waupaca Chain Skiers 96   Twin Bridge 171  
Twin Bridge 180   Three Lakes Aqua Devils 71   River City 167  
Lauderdale Aqua Skiers 99   Lauderdale Aqua Skiers  63   Three Lakes Aqua Devils 167  
            Lauderdale Aqua Skiers 108  

Specialty Awards (2015)

AwardDivision IDivision IIDivision III
Gerald Kaudy Memorial Award1 Mad-City Brown's Lake Aquaducks Aqua Skiers (Wisc. Rapids)
Robbie Schmidt Memorial Award2 Aquanuts Kwahamots Chain Skiers
Jeff Schmick Memorial Award3 Dan Olson (Tommy Bartlett's)
Jack Lukes Award4 Craig Planton (Muskego Water Bugs) Brian Daliege (Shermalot)
Dave Passehl (Shawano Ski Sharks)
Janie Dibble-Woods/Michelle Cook Award5 Kailey Koehler (Aquanuts) Jill Langer (Crivitz Ski Cats) Taylor Christianson (Aqua Skiers)
Comedy Award Mad-City6 Crivitz Ski Cats8 Chain Skiers10
Most Original/Unique Act Muskego Water Bugs7 Minneiska9 River City11
  1Gerald Kaudy Memorial Award for the Highest Scoring Traditional Ballet Line (established in 1976 by the Aqua Skiers)
  2Robbie Schmidt Memorial Award for the Highest Scoring Barefoot Act (established in 1983 by the Waupaca Chain Skiers)
  3Jeff Schmick Memorial Award for the Freestyle Jump Champion (established in 2014 by the Aqua Skiers)
  4Jack Lukes Award for Outstanding Male Skiers (established in 2001 by the Aqua Skiers)
  5Janie Dibble-Woods/Michelle Cook Award for Outstanding Female Skiers (established in 2003 by the Wisconsin Water Ski Federation)
  6Comedy Award - Mad-City - Skip Tape Slow Jam
  7Most Original/Unique Act - Muskego Water Bugs - Star Variety Act
  8Comedy Award -Crivitz Ski Cats - Kids' Tandem Act
  9Most Original/Unique Act - Minneiska - Wakeboard Around-The-Boat
10Comedy Award -Chain Skiers - Entire Show/Amy Marcom
11Most Original/Unique Act - River City - Drums

Individual Acts Competition Results (2015) - Swivel

Judge12345 
PlaceTotalSwiveler & Team AffiliationSRSOSGAVDSSub
1 17.86 Rachael Zenk (Mad-City) Falls=0 Tech. 9.0 9.2 9.3 9.2 8.9 27.4
  Art. 9.3 8.7 9.0 8.5 8.2 26.2
2 17.80 Kaila Coffey (Aquanuts) Falls=0 Tech. 8.6 8.8 9.0 9.0 8.8 26.6
  Art. 8.9 9.0 9.2 8.4 8.9 26.8
3 16.67 Madison Hagemann (Rock Aqua Jays) Falls=0 Tech. 8.1 8.4 8.4 8.5 8.3 25.1
  Art. 8.4 8.5 8.2 8.2 8.3 24.9
4 15.83 Linzy Reinders (Badgerland) Falls=0 Tech. 8.2 8.6 7.2 8.0 7.0 23.4
  Art. 8.5 8.7 7.4 8.2 6.9 24.1
5 15.10 Brea Imse (Mad-City) Falls=1 Tech. 7.8 8.0 8.5 8.8 8.0 24.5
  Art. 8.0 7.6 8.1 8.0 7.8 23.8
6 14.40 Taylor Christianson (Wisc. Rapids Aqua Skiers) Falls=0 Tech. 7.4 7.0 7.2 7.9 6.5 21.6
  Art. 7.7 7.2 6.7 7.9 6.3 21.6
7 13.40 Jillian Langer (Crivitz Ski Cats) Falls=0 Tech. 6.7 6.6 6.8 6.8 6.8 20.3
  Art. 6.7 6.2 6.5 6.8 6.7 19.9
8 13.16 Kate Hanne (Plum Ski-Ters) Falls=0 Tech. 6.9 6.5 6.5 6.9 6.3 19.9
  Art. 7.1 6.7 6.4 6.5 6.0 19.6
9 13.07 Taylor Palmby (Rock Aqua Jays) Falls=0 Tech. 5.8 6.4 7.1 6.7 6.7 19.8
  Art. 5.8 6.5 7.3 6.4 6.5 19.4
10 12.73 Karla Schmick (Tommy Bartlett) Falls=1 Tech. 7.5 7.9 6.3 7.5 5.7 21.3
  Art. 7.0 8.5 5.9 7.0 5.3 19.9
11 12.70 Mackenzie Rhyan (Lauderdale Aqua Skiers) Falls=0 Tech. 6.5 4.9 5.9 6.5 6.3 18.7
  Art. 6.8 4.5 6.5 6.5 6.4 19.4
12 12.60 Pam Ward (Wisc. Rapids Aqua Skiers) Falls=1 Tech. 6.5 6.4 7.3 7.5 6.2 20.2
  Art. 6.6 6.7 7.3 7.3 6.0 20.6
13 11.66 Kimberly LoGiudice (Muskego Water Bugs) Falls=1 Tech. 6.8 6.3 7.1 6.5 6.3 19.6
  Art. 6.9 6.0 5.9 6.3 6.1 18.4
14 11.63 Corinne Keller (Plum Ski-Ters) Falls=0 Tech. 5.7 4.9 5.3 6.5 6.4 17.5
  Art. 5.7 4.8 5.4 6.5 6.6 17.4
15 11.14 Molly Schaefer (Central Wisconsin) Falls=0 Tech. 5.6 5.4 4.0 5.5 4.8 15.7
  Art. 5.6 5.5 4.2 5.8 4.9 16.0
16 10.90 Alexis Skalitzky (Brown's Lake Aquaducks) Falls=1 Tech. 5.8 5.7 6.1 5.7 5.8 17.3
  Art. 6.0 5.0 6.1 4.8 5.6 16.6
17 7.33 Allie Krumrai (Muskego Water Bugs) Falls=2 Tech. 6.0 6.0 6.9 6.2 5.7 18.2
  Art. 6.4 6.0 6.5 6.0 5.5 18.4
18 10.90 Christy Prentice (no Wis. team affiliation) Falls=1 Tech. 5.6 5.2 4.2 6.0 5.0 15.8
  Art. 6.0 5.0 5.0 5.5 5.2 15.7

Individual Acts Competition Results (2015) - Strap Doubles

Judge12345 
PlaceTotalStrap Doubles Couple & Team AffiliationSRSOSGAVDSSub
1 16.20 Kimberly LoGiudice & Cory Crivitz (Muskego Water Bugs) Falls=0 Tech. 8.9 8.3 8.1 7.5 8.2 24.6
  Art. 9.2 8.2 8.0 7.5 7.9 24.0
2 13.90 Jordyn Jones & Chris Dinse (Waterboard Warriors) Falls=0 Tech. 6.5 6.9 7.5 6.8 7.2 20.9
  Art. 6.8 7.0 7.0 6.4 7.5 20.8
3 13.80 Hailey Planton & Jon Mohr (Muskego Water Bugs) Falls=0 Tech. 6.8 7.4 8.0 6.1 6.0 24.5
  Art. 7.1 7.8 8.4 6.2 6.0 23.1
4 13.13 Kelsey Sachs & Rich Taugner (Wisconsin Rapids Aqua Skiers) Falls=0 Tech. 6.8 6.8 5.9 6.5 6.3 19.6
  Art. 7.3 6.8 6.2 6.8 6.0 19.8
5 13.10 Rachel Parbs & Andrew Janus (Beaverland Must-Skis) Falls=0 Tech. 6.0 6.8 7.3 6.0 6.7 19.5
  Art. 6.4 6.0 6.9 6.5 6.9 19.8
6 12.84 Danielle Bazelely & Will Bazeley (Muskego Water Bugs) Falls=0 Tech. 7.0 6.1 6.3 6.2 6.9 19.4
  Art. 7.3 5.9 6.5 6.0 6.6 19.1
7 12.83 Lindsey Jossie & Jon Jossie (Crivitz Ski Cats) Falls=0 Tech. 6.3 6.8 6.8 5.8 6.4 19.5
  Art. 6.3 6.5 6.4 5.5 6.3 19.0
8 12.26 Jillian Matoska & Justin Spiegelhoff (Brown's Lake Aquaducks) Falls=0 Tech. 5.4 5.6 7.0 6.3 6.5 18.4
  Art. 5.6 5.5 6.4 6.4 6.7 18.4
9 11.40 Faith Passehl & Dave Passehl (Shawano Ski Sharks) Falls=0 Tech. 4.3 5.7 6.6 5.5 6.4 17.6
  Art. 4.7 5.6 6.2 4.8 6.3 16.6
10 10.50 Lauren Zaharias & Doug Valentine (Rock Aqua Jays) Falls=1 Tech. 5.3 6.0 7.2 5.3 5.8 17.1
  Art. 5.8 5.6 6.8 5.0 6.0 17.4
11 9.46 Anastasia Cokinos & Jack Misina (Plum Ski-Ters) Falls=1 Tech. 4.8 4.1 5.8 4.5 5.9 15.1
  Art. 5.5 4.6 7.9 5.1 5.7 16.3
12 9.00 Halia Sternahagen & Lon King (Webfooters) Falls=0 Tech. 4.2 4.5 4.8 3.8 4.8 13.5
  Art. 4.6 5.0 3.9 3.8 5.5 13.5
13 8.13 Jannina Couch & Jonathan Wieting (Crivitz Ski Cats) Falls=0 Tech. 4.5 4.0 3.9 4.2 4.5 12.7
  Art. 4.5 3.8 3.5 4.0 3.9 11.7
14 7.44 Denice Legois & Richard Legois (In memory of Lynzay) Falls=1 Tech. 4.0 4.9 8.0 5.0 3.5 13.9
  Penalty 5% Rule #2.09 Tight line after the final horn. Art. 3.8 4.8 5.0 4.0 3.2 12.6

Individual Acts Competition Results (2015) - Team Jump

Judge12345
PlaceTotalJump TeamSRSOSGAVDS
1 74.33 Badwater Ski-Ters Flow 19.0 20.0 15.0 16.0 21.0
  Penalty=none Exec. 19.0 18.0 15.0 16.0 22.0
  Reason: Diff. 20.0 19.0 18.0 21.0 23.0
  Spec. 21.0 20.0 18.0 14.0 22.0
  Total 79.0 77.0 66.0 67.0 88.0
2 72.33 Muskego Water Bugs Flow 18.0 17.0 17.0 14.0 17.0
  Penalty=none Exec. 19.0 17.0 17.0 18.0 20.0
  Reason: Diff. 19.0 15.0 20.0 18.0 21.0
  Spec. 20.0 19.0 19.0 18.0 21.0
  Total 76.0 68.0 73.0 68.0 73.0
3 59.67 The Janesville Jump Team Flow 17.0 12.0 14.0 17.0 15.0
  Penalty=none Exec. 18.0 14.0 12.0 14.0 14.0
  Reason: Diff. 16.0 14.0 13.0 15.0 17.0
  Spec. 19.0 16.0 15.0 16.0 16.0
  Total 70.0 56.0 54.0 61.0 62.0
4 56.36 Mad-City Ski Team Flow 17.0 12.0 8.0 13.0 11.0
  Penalty=5% Exec. 15.0 16.0 15.0 15.0 12.0
  Reason: Rule #2.09 Tight line after the final horn Diff. 16.0 16.0 17.0 16.0 15.0
  Spec. 18.0 17.0 17.0 16.0 13.0
  Total 66.0 61.0 57.0 60.0 51.0

Individual Acts Competition Results (2015) - Freestyle Jump

Judge12345 
PlaceTotalCompetitor & Team AffiliationJumpDistD.O.D.SRSOSGAVDSSub
1 1140.83 Dan Olson (Tommy Bartlett) Jump #1 Whirly 540   9.0 8.5 5.0 7.0 0.0 0.0 675.00
      Jump #2 Mobius   6.5 7.0 7.0 7.5 6.0 7.5 465.83
      Jump #3 Flip 2.0 8.0 8.0 9.0 8.5 8.5 183.33
2 521.67 Cody Siolka (Shawano Ski Sharks) Jump #1 Gainer   3.5 7.0 4.5 7.0 7.0 5.0 221.67
      Jump #2 Gainer   2.5 6.5 4.0 6.5 5.0 3.0 129.17
      Jump #3 Mobius   5.0 8.0 5.5 4.5 6.5 6.0 300.00
3 515.17 John Kriegl (Badwater Ski-Ters) Jump #1 Gainer 2.5 7.5 5.5 8.0 8.5 7.5 220.00
      Jump #2 Gainer 3.5 8.0 7.0 7.5 7.5 8.0 295.17
      Jump #3 Gainer   3.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0
4 284.59 Adam Michaud (Badwater Ski-Ters) Jump #1 Gainer 2.5 7.5 5.5 7.5 8.0 5.5 187.92
      Jump #2 Flip   2.0 5.5 3.5 5.5 6.5 3.5 96.67
      Jump #3 720   6.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
5 201.67 Dan Shaugnessy (Badwater Ski-Ters) Jump #1 Gainer 2.5 8.0 7.0 7.5 7.5 7.0 201.67
      Jump #2 Gainer   3.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0
      Jump #3 Gainer   3.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
6 141.67 Brett Michaud (Badwater Ski-Ters) Jump #1 Gainer   2.5 6.5 4.5 5.5 6.5 5.0 141.67
      Jump #2 none   0.0  0.0
0.0 0.0 0.0 0.0 0.0
      Jump #3 none    0.0  0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0

2014

Team Competition Results (2014) - Division I

DOCK & EQUIPMENT PERSONNEL PICK-UP BOAT CREWS TOW BOAT DRIVING 
Rock Aqua Jays 98   Mad-City 262   Rock Aqua Jays 775  
Mad-City 90   Aquanuts 253   Aquanuts 726  
Aquanuts 89   Webfooters 239   Mad-City 708  
Webfooters 83   Muskego Water Bugs 237   Webfooters 701  
Beaverland Must-Skis 79   Beaverland Must-Skis 226   Muskego Water Bugs 659  
Muskego Water Bugs 77   Rock Aqua Jays 217   Badgerland 631  
Chetek Hydroflites 74   Badgerland 199   Chetek Hydroflites 597  
Crivitz Ski Cats 66   Crivitz Ski Cats 184   Beaverland Must-Skis 562  
Badgerland 60   Chetek Hydroflites 171   Crivitz Ski Cats 495  
SHOWMANSHIP SOUND CREW TOTAL OVERALL SHOW 
Rock Aqua Jays 984   Rock Aqua Jays 1004   Rock Aqua Jays 1906  
Aquanuts 940   Aquanuts 885   Muskego Water Bugs 1875  
Muskego Water Bugs 936   Muskego Water Bugs 878   Aquanuts 1796  
Mad-City 934   Mad-City 874   Mad-City 1775  
Webfooters 919   Beaverland Must-Skis 815   Webfooters 1733  
Badgerland 839   Webfooters 810   Badgerland 1721  
Beaverland Must-Skis 773   Badgerland 808   Beaverland Must-Skis 1629  
Chetek Hydroflites 730   Chetek Hydroflites 779   Chetek Hydroflites 1529  
Crivitz Ski Cats 615   Crivitz Ski Cats 661   Crivitz Ski Cats 1301  
GRAND TOTAL HIGH INDIVIDUAL CLUB ACT BALLET 
Rock Aqua Jays 1821.54   Rock Aqua Jays 428   Aquanuts 398  
Aquanuts 1757.32   Muskego Water Bugs 414   Mad-City 374  
Mad-City 1726.56   Mad-City 406   Rock Aqua Jays 341  
Muskego Water Bugs 1716.48   Aquanuts 404   Crivitz Ski Cats 330  
Webfooters 1662.52   Beaverland Must-Skis 384   Webfooters 312  
Beaverland Must-Skis 1514.38   Webfooters 377   Beaverland Must-Skis 302  
Badgerland 1509.68   Badgerland 372   Chetek Hydroflites 295  
Chetek Hydroflites 1446.48   Chetek Hydroflites 360   Muskego Water Bugs 291  
Crivitz Ski Cats 1062.68   Crivitz Ski Cats 330   Badgerland 259  
BAREFOOT JUMP PYRAMID 
Aquanuts 395   Muskego Water Bugs 414   Rock Aqua Jays 428  
Rock Aqua Jays 372   Mad-City 354   Muskego Water Bugs 386  
Chetek Hydroflites 360   Webfooters 333   Beaverland Must-Skis 384  
Webfooters 352   Rock Aqua Jays 320   Webfooters 377  
Mad-City 307   Beaverland Must-Skis 310   Badgerland 370  
Muskego Water Bugs 282   Aquanuts 294   Aquanuts 367  
Beaverland Must-Skis 224   Badgerland 280   Mad-City 352  
Badgerland 207   Chetek Hydroflites 278   Chetek Hydroflites 333  
Crivitz Ski Cats 125   Crivitz Ski Cats 65   Crivitz Ski Cats 247  

Team Competition Results (2014) - Division II

DOCK & EQUIPMENT PERSONNEL PICK-UP BOAT CREWS TOW BOAT DRIVING 
Waterboard Warriors 46   Brown's Lake Aquaducks 134   Brown's Lake Aquaducks 356  
Kwahamots 42   Waterboard Warriors 132   Waterboard Warriors 328  
Plum Ski-Ters 41   Ski Sprites 123   Shermalot 275  
Brown's Lake Aquaducks 40   Minneiska 116   Minneiska 275  
Ski Sprites 38   Badwater Ski-Ters 113   Ski Sprites 274  
Shawano Ski Sharks 36   Kwahamots 109   Kwahamots 248  
Shermalot 35   Plum Ski-Ters 99   Badwater Ski-Ters 248  
Badwater Ski-Ters 33   Shermalot 93   Plum Ski-Ters 246  
Minneiska 33   Shawano Ski Sharks 91   Shawano Ski Sharks 221  
SHOWMANSHIP SOUND CREW TOTAL OVERALL SHOW 
Brown's Lake Aquaducks 445   Kwahamots 425   Waterboard Warriors 871  
Waterboard Warriors 440   Brown's Lake Aquaducks 408   Brown's Lake Aquaducks 806  
Ski Sprites 402   Waterboard Warriors 399   Plum Ski-Ters 805  
Shermalot 390   Minneiska 345   Shawano Ski Sharks 800  
Plum Ski-Ters 383   Shermalot 333   Kwahamots 785  
Badwater Ski-Ters 380   Plum Ski-Ters 319   Ski Sprites 773  
Kwahamots 335   Ski Sprites 302   Shermalot 756  
Shawano Ski Sharks 335   Shawano Ski Sharks 301   Badwater Ski-Ters 749  
Minneiska 316   Badwater Ski-Ters 284   Minneiska 729  
GRAND TOTAL HIGH INDIVIDUAL CLUB ACT BALLET 
Waterboard Warriors 1340.93   Badwater Ski-Ters 224   Ski Sprites 172  
Brown's Lake Aquaducks 1261.93   Waterboard Warriors 197   Brown's Lake Aquaducks 168  
Badwater Ski-Ters 1186.13   Minneiska 186   Waterboard Warriors 167  
Kwahamots 1175.70   Brown's Lake Aquaducks 183   Minneiska 164  
Shermalot 1107.83   Ski Sprites 181   Plum Ski-Ters 152  
Minneiska 1102.40   Shawano Ski Sharks 178   Badwater Ski-Ters 149  
Ski Sprites 1083.37   Kwahamots 173   Shermalot 130  
Plum Ski-Ters 1034.47   Shermalot 168   Kwahamots 115  
Shawano Ski Sharks 992.62   Plum Ski-Ters 152   Shawano Ski Sharks 95  
BAREFOOT JUMP PYRAMID 
Ski Sprites 181   Badwater Ski-Ters 224   Waterboard Warriors 197  
Kwahamots 173   Shawano Ski Sharks 178   Minneiska 181  
Waterboard Warriors 163   Brown's Lake Aquaducks 163   Shermalot 168  
Shawano Ski Sharks 128   Kwahamots 159   Brown's Lake Aquaducks 166  
Badwater Ski-Ters 125   Shermalot 130   Shawano Ski Sharks 128  
Shermalot 121   Plum Ski-Ters 122   Kwahamots 111  
Brown's Lake Aquaducks 111   Minneiska 97   Plum Ski-Ters 102  
Minneiska 104   Ski Sprites 80   Ski Sprites 98  
Plum Ski-Ters 70         Badwater Ski-Ters 73  

Team Competition Results (2014) - Division III

DOCK & EQUIPMENT PERSONNEL PICK-UP BOAT CREWS TOW BOAT DRIVING 
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 42   Waupaca Chain Skiers 129   Chain Skimmers 279  
River City 37   Lauderdale Aqua Skiers 122   Waupaca Chain Skiers 278  
Chain Skimmers 31   River City 122   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 263  
Waupaca Chain Skiers 31   Twin Bridge 113   Twin Bridge 238  
Lauderdale Aqua Skiers 29   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 111   Lauderdale Aqua Skiers 225  
Twin Bridge 27   Chain Skimmers 109   River City 219  
SHOWMANSHIP SOUND CREW TOTAL OVERALL SHOW 
Twin Bridge 445   Chain Skimmers 417   Twin Bridge 798  
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 398   Twin Bridge 391   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 752  
Waupaca Chain Skiers 376   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 389   Waupaca Chain Skiers 736  
Chain Skimmers 369   River City 387   Chain Skimmers 716  
River City 345   Waupaca Chain Skiers 361   River City 690  
Lauderdale Aqua Skiers 290   Lauderdale Aqua Skiers 286   Lauderdale Aqua Skiers 521  
GRAND TOTAL HIGH INDIVIDUAL CLUB ACT BALLET 
Chain Skimmers 1084.00   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 184   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 161  
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 1056.50   Chain Skimmers 159   Chain Skimmers 153  
Twin Bridge 956.30   Lauderdale Aqua Skiers 125   Waupaca Chain Skiers 103  
Waupaca Chain Skiers 945.23   Twin Bridge 121   River City 91  
River City 872.87   Waupaca Chain Skiers 119   Twin Bridge 88  
Lauderdale Aqua Skiers 700.07   River City 99   Lauderdale Aqua Skiers 76  
BAREFOOT JUMP PYRAMID 
Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 184   Chain Skimmers 159   Chain Skimmers 124  
Chain Skimmers 153   Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 101   Waupaca Chain Skiers 110  
Lauderdale Aqua Skiers 125   River City 97   Twin Bridge 100  
Twin Bridge 121   Waupaca Chain Skiers 52   River City 99  
Waupaca Chain Skiers 85   Lauderdale Aqua Skiers 48   Lauderdale Aqua Skiers 66  
River City 81         Aqua Skiers (Wisconsin Rapids) 61  

Specialty Awards (2014)

AwardDivision IDivision IIDivision III
Gerald Kaudy Memorial Award1 Aquanuts Ski Sprites Aqua Skiers (Wisc. Rapids)
Robbie Schmidt Memorial Award2 Aquanuts Ski Sprites Aqua Skiers (Wisc. Rapids)
Jeff Schmick Memorial Award3 Dan Olson (Tommy Bartlett's)
Jack Lukes Award4 Geoff Stone (Muskego Water Bugs) Brandon Schleicher (Minneiska)
Justin Marabito (Chain Skimmers)
Janie Dibble-Woods/Michelle Cook Award5 Kendall Krieger (Aquanuts) Sara Weidmeyer (Shermalot) Kelsey Sachs (Aqua Skiers)
Comedy Award Muskego Water Bugs6 Badwater Ski-Ters Aqua Devils7
Most Original/Unique Act Webfooters8 Waterboard Warriors9 Twin Bridge10
  1Gerald Kaudy Memorial Award for the Highest Scoring Traditional Ballet Line (established in 1976 by the Aqua Skiers)
  2Robbie Schmidt Memorial Award for the Highest Scoring Barefoot Act (established in 1983 by the Waupaca Chain Skiers)
  3Jeff Schmick Memorial Award for the Freestyle Jump Champion (established in 2014 by the Aqua Skiers)
  4Jack Lukes Award for Outstanding Male Skiers (established in 2001 by the Aqua Skiers)
  5Janie Dibble-Woods/Michelle Cook Award for Outstanding Female Skiers (established in 2003 by the Wisconsin Water Ski Federation)
  6Comedy Award - Muskego Water Bugs - Shoe Ski Circle & Defib
  7Comedy Award -Aqua Devils - The Announcers
  8Most Original/Unique Act - Webfooters - Tandem One Act Show Stopper
  9Most Original/Unique Act - Waterboard Warriors - Conventional Doubles
10Most Original/Unique Act - Twin Bridge - Sky Ski Around the Boat

Individual Acts Competition Results (2014) - Swivel

Judge12345 
PlaceTotalSwiveler & Team AffiliationAMSOSGESSRSub
1 17.74 KENDALL KRIEGER (Aquanuts) Falls=0 Tech. 8.8 8.9 8.5 8.9 9.0 26.6
  Art. 8.9 8.9 8.3 8.8 9.3 26.6
2 16.43 Kaila Coffey (Aquanuts) Falls=0 Tech. 7.9 8.3 8.4 8.3 8.0 24.6
  Art. 7.3 8.2 8.3 8.5 8.2 24.7
3 16.17 Jacklyn Kumlien (Rock Aqua Jays) Falls=0 Tech. 8.4 7.9 8.3 7.9 8.5 24.6
  Art. 8.0 8.0 7.9 7.7 8.9 23.9
4 14.90 Taylor Christianson (Aqua Skiers) Falls=0 Tech. 7.9 7.3 7.2 7.4 7.7 22.4
  Art. 7.5 7.2 7.2 8.0 7.6 22.3
5 14.40 Erin Doolittle (Minneiska) Falls=0 Tech. 6.7 7.6 7.0 7.6 7.1 21.7
  Art. 5.7 7.8 7.1 7.4 7.0 21.5
6 14.20 Pam Ward (Aqua Skiers) Falls=0 Tech. 7.2 6.9 5.9 7.2 7.3 21.3
  Art. 6.9 7.0 6.2 7.9 7.4 21.3
7 13.94 Linzy Reinders (Badgerland) Falls=0 Tech. 6.9 6.8 6.9 7.9 7.4 21.2
  Art. 6.1 6.5 6.5 7.6 7.6 20.6
8 13.94 Madison Hagemann (Rock Aqua Jays) Falls=1 Tech. 7.5 7.1 7.0 7.5 7.5 22.1
  Art. 7.2 7.2 7.3 7.7 7.4 21.9
9 13.53 Jaclyn Whitt (Mad-City) Falls=1 Tech. 7.8 6.8 7.1 7.9 7.4 22.3
  Art. 7.1 6.7 6.7 7.6 7.5 21.3
10 13.43 Jillian Langer (Crivitz Ski Cats) Falls=0 Tech. 6.3 6.2 7.1 7.0 7.6 20.4
  Art. 6.2 6.0 7.1 6.6 7.8 19.9
11 12.84 Kimberly LoGiudice (Muskego Water Bugs) Falls=0 Tech. 6.0 6.7 6.9 6.0 6.7 19.4
  Art. 5.6 6.6 7.1 5.8 6.7 19.1
12 12.77 Roni Stapelmann (Rock Aqua Jays) Falls=0 Tech. 6.5 6.0 6.6 6.9 6.3 19.4
  Art. 6.0 6.1 6.2 7.2 6.6 18.9
13 12.30 Kate Hanne (Plum Ski-Ters) Falls=0 Tech. 6.2 6.2 6.4 6.0 6.5 18.8
  Art. 5.9 6.0 6.2 5.8 6.5 18.1
14 12.04 Taylor Palmby (Rock Aqua Jays) Falls=0 Tech. 5.9 6.0 6.0 6.2 6.4 18.2
  Art. 5.8 5.9 6.2 5.8 6.9 17.9
15 11.14 Jamie Mursau (Crivitz Ski Cats) Falls=1 Tech. 5.7 5.9 6.1 6.4 6.2 18.2
  Art. 5.4 5.7 6.3 6.2 6.5 18.2
16 10.90 Allie Krumrai (Muskego Water Bugs) Falls=1 Tech. 6.3 5.6 6.1 5.7 6.1 17.9
  Art. 5.8 5.7 6.3 5.4 6.3 17.8
17 7.33 Mackenzie Rhyan (Lauderdale Aqua Skiers) Falls=2 Tech. 5.2 3.9 3.9 5.4 6.0 14.5
  Art. 4.9 3.7 3.0 4.9 6.0 13.5

Individual Acts Competition Results (2014) - Strap Doubles

Judge12345 
PlaceTotalStrap Doubles Couple & Team AffiliationAMSOSGESSRSub
1 15.97 LINDSEY & GARY GEER (Beaverland Must-Skis) Falls=0 Tech. 8.6 7.1 8.1 7.4 7.9 23.4
  Art. 8.8 7.5 8.2 8.0 8.3 24.5
2 14.96 Hailey Planton & Jon Mohr (Muskego Water Bugs) Falls=0 Tech. 7.6 7.8 7.8 6.8 8.1 23.2
  Art. 7.4 7.6 6.7 6.6 8.6 21.7
3 14.87 Kimberly LoGiudice & Cory Krivitz (Muskego Water Bugs) Falls=1 Tech. 8.3 8.6 8.4 7.8 7.6 24.5
  Art. 7.0 8.6 8.1 7.2 7.8 23.1
4 13.50 Kristin Schroyer & Marty Campbell (Muskego Water Bugs) Falls=0 Tech. 7.8 6.3 6.9 6.7 5.3 19.9
  Art. 7.4 6.5 7.1 7.0 5.7 20.6
5 13.23 Jordyn Jones & Chris Dinse (Waterboard Warriors) Falls=0 Tech. 5.9 6.8 7.0 6.5 5.6 19.2
  Art. 6.8 6.9 6.8 7.0 5.7 20.5
6 12.87 Erin Limberg & Kyle Karbouski (Brown's Lake Aquaducks) Falls=0 Tech. 7.0 5.9 7.0 6.2 6.0 19.2
  Art. 6.6 6.2 7.2 6.4 6.4 19.4
7 14.87 Lauren Zaharias & Dan Benz (Rock Aqua Jays) Falls=0 Tech. 6.7 5.9 7.9 5.6 6.5 19.1
  Art. 6.5 6.0 8.3 6.2 6.5 19.2
8 11.74 Faith Trebiatowski & Kiernan Daniels (Brown's Lake Aquaducks) Falls=1 Tech. 6.2 6.7 6.9 6.2 4.6 19.1
  Art. 5.8 6.8 7.2 6.5 4.2 19.1
9 11.30 Jillian Matoska & Justin Spiegelhoff (Brown's Lake Aquaducks) Falls=0 Tech. 6.3 6.2 5.0 5.6 5.4 17.2
  Art. 5.7 6.1 4.9 5.8 5.2 16.7
10 10.73 Jannina Couch & Jonathan Wieting (Crivitz Ski Cats) Falls=0 Tech. 6.0 3.8 6.9 5.0 5.0 16.0
  Art. 5.9 3.9 6.7 5.0 5.3 16.2
11 10.47 Danielle & Will Bazeley (Muskego Water Bugs) Falls=1 Tech. 5.9 5.9 6.0 5.5 5.5 17.3
  Art. 5.4 6.0 6.1 5.1 5.7 17.1
12 10.37 Emma Grulke & Joel Behl (Beaverland Must-Skis) Falls=0 Tech. 4.9 6.0 5.2 5.2 5.1 15.5
  Art. 4.7 5.9 5.2 5.5 4.9 15.6
13 9.40 Faith & Dave Passehl (Shawano Ski Sharks) Falls=0 Tech. 4.4 4.9 5.1 5.0 4.1 14.3
  Art. 4.6 4.8 5.4 4.5 4.5 13.9
14 8.50 Lindsey & Jon Jossie (Crivitz Ski Cats) Falls=0 Tech. 3.9 5.0 3.2 5.0 3.9 12.8
  Art. 3.7 4.9 3.4 4.8 4.2 12.7
15 7.97 Jade Lisowicz & Michael Strauss (Pewaukee Lake) Falls=0 Tech. 4.6 3.9 4.1 3.9 3.9 11.9
  Art. 4.9 3.7 4.5 3.5 3.8 12.0
16 5.97 Denice & Richard Legois (In memory of Lynzay) Falls=1 Tech. 3.2 3.7 3.0 3.6 4.0 10.5
  Art. 3.4 3.5 4.5 3.4 3.5 10.4

Individual Acts Competition Results (2014) - Team Jump

Judge12345
PlaceTotalJump TeamAMSOSGESSR
1 71.67 TOMMY BARTLETT WATER SKI SHOW TEAM Flow 13.0 16.0 15.0 16.0 23.0
  Penalty=none Exec. 14.0 17.0 17.0 17.0 22.0
  Reason: Diff. 17.0 19.0 19.0 18.0 20.0
  Spec. 18.0 21.0 21.0 19.0 23.0
  Total 62.0 73.0 72.0 70.0 88.0
2 67.45 Badwater Ski-Ters Water Ski Show Team Flow 15.0 16.0 16.0 17.0 19.0
  Penalty=5% Exec. 16.0 17.0 17.0 17.0 18.0
  Reason: Rule 2.09 Skiing Past Horn Diff. 18.0 17.0 17.0 18.0 17.0
  Spec. 19.0 22.0 20.0 19.0 19.0
  Total 68.0 72.0 70.0 71.0 73.0
3 64.00 Rock Aqua Jays Water Ski Show Team Flow 15.0 15.0 14.0 15.0 15.0
  Penalty=none Exec. 16.0 16.0 16.0 18.0 16.0
  Reason: Diff. 16.0 16.0 16.0 17.0 15.0
  Spec. 17.0 18.0 17.0 18.0 16.0
  Total 64.0 65.0 63.0 68.0 62.0
4 57.33 Mad-City Ski Team Flow 13.0 14.0 12.0 16.0 15.0
  Penalty=none Exec. 13.0 15.0 13.0 14.0 14.0
  Reason: Diff. 15.0 15.0 13.0 14.0 13.0
  Spec. 14.0 16.0 14.0 16.0 15.0
  Total 55.0 60.0 52.0 60.0 57.0
5 54.33 Kwahamot Water Ski Club Flow 13.0 16.0 17.0 16.0 12.0
  Penalty=none Exec. 14.0 13.0 15.0 15.0 11.0
  Reason: Diff. 12.0 11.0 10.0 12.0 10.0
  Spec. 13.0 14.0 16.0 14.0 13.0
  Total 52.0 54.0 58.0 57.0 46.0
6 35.15 Chain Skimmers Water Ski Show Team Flow 9.0 8.0 8.0 9.0 9.0
  Penalty=5% Exec. 11.0 9.0 11.0 10.0 8.0
  Reason: Rule 2.09 Skiing Past Horn Diff. 10.0 9.0 9.0 10.0 9.0
  Spec. 9.0 8.0 10.0 10.0 8.0
  Total 39.0 34.0 38.0 39.0 34.0

Individual Acts Competition Results (2014) - Freestyle Jump

Judge12345 
PlaceTotalCompetitorJumpD.O.D.AMSOSGESSRSub
1 890.00 DAN OLSON (Tommy Bartlett's) Jump #1 Front Half 7.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #2 Front Half 7.0 6.5 7.0 7.5 6.5 8.0 490.00
      Jump #3 Whirly 6.0 8.5 6.0 6.5 6.0 7.5 400.00
2 603.33 Cody Siolka (Shawano Ski Sharks) Jump #1 Gainer 3.5 8.0 7.0 7.0 7.0 7.0 245.00
      Jump #2 Gainer 2.5 5.0 6.0 6.5 5.5 7.5 150.00
      Jump #3 Mobius 5.0 7.0 7.0 6.5 7.5 8.5 358.33
3 567.50 Joe Sawaska (Tommy Bartlett's) Jump #1 Twisted Sister 5.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #2 Twister Sister 5.5 5.0 6.0 6.0 5.5 8.5 320.83
      Jump #3 Mobius 5.0 6.5 6.0 5.5 6.0 7.5 246.67
4 519.97 Samuel Coenen (Tommy Bartlett's) Jump #1 Flip 4.0 7.0 7.0 7.5 6.5 7.0 280.00
      Jump #2 Gainer 3.5 6.0 6.5 7.0 7.0 8.5 239.17
      Jump #3 Helicopter 3.0 7.5 6.5 6.5 6.0 8.0 205.00
5 490.00 Dan Benz (Rock Aqua Jays) Jump #1 Gainer 2.5 9.0 7.0 8.0 8.0 8.5 204.17
      Jump #2 Gainer 3.5 8.0 8.0 8.5 8.0 9.0 285.83
      Jump #3 Flip 4.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
6 475.83 John Kriegl (Badwater Ski-Ters) Jump #1 Gainer 2.5 6.5 8.0 8.0 7.5 9.0 195.83
      Jump #2 Gainer 3.5 8.0 8.0 8.0 7.5 9.0 195.83
      Jump #3 Gainer 3.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
7 415.84 Dan Shaughnessy (Badwater Ski-Ters) Jump #1 Gainer 2.5 6.0 5.0 5.0 6.0 8.0 141.67
      Jump #2 Gainer 3.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #3 Gainer 3.5 8.0 7.5 8.0 7.5 8.0 274.17
8 415.83 Jeff Jacobson (Mad-City) Jump #1 Gainer 3.5 7.0 7.0 7.0 7.0 7.5 245.00
      Jump #2 Mobius 6.5 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #3 Gainer 2.5 5.5 6.5 7.0 7.0 8.0 170.83
9 262.50 Tyler Dessent (Rock Aqua Jays) Jump #1 Gainer 3.5 9.0 6.5 7.5 7.0 8.0 262.50
      Jump #2 Flip 4.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #3 Flip 4.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
10 125.00 Brett Michaud (Badwater Ski-Ters) Jump #1 Gainer 2.5 5.5 5.0 4.5 4.5 7.5 125.00
      Jump #2 Flip 2.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #3 Flip 2.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
11 0.00 Adam Asmus (Tommy Bartlett's) Jump #1     0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #2     0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #3     0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
12 0.00 Erik Berglund (Badwater Ski-Ters) Jump #1     0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #2     0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00
      Jump #3     0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.00

About the Wisconsin Water Ski Federation

The Wisconsin Water Ski Federation promotes water skiing, water safety, and good sportsmanship throughout Wisconsin and elsewhere; encourages and supports the formation of water ski clubs; serves as an educational, informational, and organizational center for water skiers in Wisconsin; dissemnates information and news about water skiing; and presents annually the Think Tank Water Ski Convention & Expo, state championship events, and other events and activities in support of organizational objectives.