Water Ski Show Capital of the World

    Wisconsin State Water Ski Show Championships

    2022 Wisconsin State Water Ski Show Championships

    Red Sands Beach | Lake Wazeecha | South Wood County Park | Wisconsin Rapids

    Competition Running Order

    Thursday, July 21

    Individual Events Competition

    1. Swivel
    2. Doubles
    3. Team Jump
    4. Pairs Swivel
    5. Freestyle Jump   

    Friday, July 22

    Team Competition

    River City (III)

    Kwahamots (III)

    Plum Ski-Ters (III)

    Chain Skimmers (III)

    So. Wakes United (III)

    Shawano Ski Sharks (II)

    Twin Bridge (II)

    Water Walkers (II)

    Waterboard Warriors (II)

    Saturday, July 23

    Team Competition

    Ski Sprites (II)

    Crivitz Ski Cats (II)

    Chetek Hydroflites (II)

    Muskego Water Bugs (II)

    Chain Skiers (II)

    Badwater Ski-Ters (II)

    Beaverland Must-Skis (I)

    Mad-City (I)

    Aquaducks (I)

    Sunday, July 24

    Team Competition

    Rock Aqua Jays (I)

    Aquanuts (I)

    Webfooters (I)

    Badgerland (I)

    Aqua Skiers (I)

    Shermalot (I)

    Full Schedule of Events

    Thursday, July 21

    Safety Meeting Schedule Day 1 (click to download)

    6:45 - Opening Ceremonies

    7:00 - Competition Begins

    1. Swivel
    2. Doubles
    3. Team Jump
    4. Pairs Swivel
    5. Freestyle Jump

    Individual Events Awards (after last competitor)

    After Awards, but not before 4:00 - Division III and Division II teams (skiing on Friday) mandatory meeting for teams and officials at Stone Shelter

    Saturday, July 23

    6:00 - Breakfast Starts

    Safety Meeting Schedule Day 3 (click to download)

    6:40 - Competition Starts

    1. Ski Sprites (II)
    2. Crivitz Ski Cats (II)
    3. Chetek Hydroflites (II)
    4. Muskego Water Bugs (II)
    5. Chain Skiers (II)
    6. Badwater Ski-Ters (II)
    7. Beaverland Must-Skis (I)
    8. Mad-City (I)
    9. Aquaducks (I)

    Division II Awards following last team on the water (Aquaducks).

    Completion of Individual Events Competition if needed

    Friday, July 22

    6:00 - Breakfast Starts

    Safety Meeting Schedule Day 2 (click to download)

    6:40 - Competition Starts

    1. River City (III)
    2. Kwahamots (III)
    3. Plum Ski-Ters (III)
    4. Chain Skimmers (III)
    5. Southern Wakes United (III)
    6. Shawano Ski Sharks (II)
    7. Twin Bridge (II)
    8. Central WI Water Walkers (II)
    9. Waterboard Warriors (II)

    Division III Team Awards following last team on the water (Waterboard Warriors).

    After Division III Awards, but not before 4:00 - Division II and Division I mandatory meeting for teams and officials at Stone Shelter

    Sunday, July 24

    6:00 - Breakfast Starts

    Safety Meeting Schedule Day 4 (click to download)

    6:40 - Competition Starts

    1. Rock Aqua Jays (I)
    2. Aquanuts (I)
    3. Webfooters (I)
    4. Badgerland (I)
    5. Aqua Skiers (I)
    6. Shermalot (I)

    Division I Awards following last team (Shermalot).

    Completion of Individual Events Competition if needed.

    2022 Tournament Sponsors